Олексій Чубашев

ОЛЕКСІЙ ЧУБАШЕВ

«Рекрут», 30 років, боєць 8-го окремого полку спеціального призначення, військовий і командир групи Інтернаціонального легіону, капітан Збройних сил України, випускник спеціальності «Журналістика (Військова журналістика)» Військового інституту КНУ імені Тараса Шевченка.

Героїчно загинув 10 червня 2022 року в бою за Сіверськодонецьк.

Олексій Чубашев: «Спробував зрозуміти хто я, і єдине, до чого прийшов, – УКРАЇНЕЦЬ. Людина, що всім серцем бажає жити спокійним, мирним життям поруч із дружиною та дітьми. Але якщо треба, то як і інші – готовий робити військову роботу».

Стати військовим Олексій вирішив за порадою батька ще в школі, про це розповідав у прижиттєвому інтерв’ю «Радіо Свобода». Навчався в Київському військовому ліцеї імені Івана Богуна, а впродовж 2010–2015 років – вивчав військову журналістику у ВІКНУ. Про лідерські якості й гідну поведінку курсанта Олексія Чубашева згадував його одногрупник, український телеведучий Арсен Цимбалюк: «В групі нас було лише двоє хлопців: я і він. Олексій Чубашев – випускник військового ліцею, на два роки старший від нас усіх. Теж, звісно, сам ще був зовсім юний, але вже тоді поводився, як офіцер. Знаєте, такий, справжній офіцер-офіцер, про яких легенди ходять і кіно знімають. [...] Людина невимовної Честі та Гідності. Справжній лідер: під час навчання він очолював групу військових, у якій, окрім нього, були самі лише прекрасні дівчата, що його обожнювали й слухали, як обожнюють і слухають старших братів». Побратим Владислав Дячук теж високо оцінив студентські здобутки Олексія Чубашева, якого називає «гордістю військового ліцею імені Івана Богуна та ВІКНУ».

Професійна кар’єра Олексія Чубашева розвивалася успішно. Від 2015 року він працював у складі Центральної телерадіостудії Міністерства оборони України. Саме там було засновано його авторський проєкт «Рекрут.UA», що виходив на «5 каналі». У грудні 2019 року Олексія Чубашева призначено в. о. керівника Центральної телерадіостудії Міністерства оборони України, а водночас – очільником радіостанції «Армія FM» і «Військового телебачення України».

Керівники й наставники молодого лейтенанта відзначали його наполегливість і цілеспрямованість у виконанні професійних завдань. Військова журналістка, підполковниця ЗСУ, службовиця Міністерства внутрішніх справ і Міністерства оборони, колишня очільниця «Військового телебачення України» й радіостанції «Армія ФМ» Яна Холодна згадувала про роки співпраці: «Був незручний. Зі своєю думкою. Із сотнею запитань. З норовливим характером. Біля тебе я вчилась. І ти вчився. Я бачила в тобі потенціал. І ти його мав. Перше військове реаліті «Рекрут.UA». Ніколи не забуду, як ти прийшов з цією ідеєю, ти горів нею. Першими були ССО, потім Десанти, потім морпіхи. Ти багато зробив корисного для армії цими проектами. Ти жив армією. Ти професійно виріс із студії. І міг робити багато корисних речей на тб». Український військовий журналіст і телеведучий, підполковник Збройних Сил України Сергій Камінський називав Олексія Чубашева «амбітним лейтенантом» та вважає його «своїм найкращим учнем» і «найкрутішим військовим журналістом із молодого покоління». Інструктор Університету Об’єднаних сил спеціальних операцій США, майстер-сержант ЗС США Ніколас С. Куртц у спогадах відзначав блискучі знання й чудові людські якості «Рекрута»: «Він мав більше навичок і таланту розповідати історії, більше креативності й розуміння того, як створювати незабутні образи й повідомлення, аніж безліч людей із удвічі більшим досвідом. [...] Він був люб’язним, допитливим і прагнув дізнатися все, що міг, із мого досвіду. У мене ніколи не було кращого учня». Керівник Центральної телерадіостудії Міноборони Віктор Гром наголошував на важливих якостях випускника ВІКНУ: «Ти завжди брав краще у всіх, ти вчився на чужих помилках і дуже швидко зростав професійно і духовно. Ти витягнув Військове телебачення України на новий рівень, вимагав і сам працював, невтомно працював ночами не на кількість, а на якість. Ти йшов до своєї мети, не бачачи перешкод, і в тебе виходило, виходило все. Ти вмів приймати рішення й завжди мав свою думку!». Університетські викладачі Олексія Чубашева зауважують, що той «горів ідеєю створення новітніх форматів у військовому телебаченні», а відтак – «робив усе для того, аби військові медіа в Україні завжди були на високому рівні».

За часів своєї професійної діяльності Олексій не поривав зв’язків із Університетом: «Він опікувався нашими курсантами – майбутніми військовими журналістами, коли обіймав відповідальні посади в Центральній телерадіостудії Міноборони. Олексій був першим, хто втілив на військовому телебаченні формат реаліті-шоу й практично навчав наших курсантів працювати за стандартами військової журналістики в умовах бойових дій». Представники ВІКНУ запрошували відомого випускника на освітні зустрічі з курсантами – творчу майстерню «Veteran Hub». Тож цікаві розповіді Олексія «про реальну роботу в складних, небезпечних місцях, про непрості, часто пов’язані із ризиком екстремальні відрядження» – повсякчас «тримали в напруженні».

Перша Олексієва ротація в зону АТО відбулася в 2015 році, військовий журналіст брав участь у воєнних діях на Сході України. Професійна вправність Олексія була бездоганною: «Та міць, та сила, та енергія, що він завжди мав (і, звісно, знання і навички у військовій сфері) були після Інституту помножені на бойовий досвід та навчання в різних підрозділах». Військовий брав участь у звільненні Київщини – Макарова, Мотижина, Копилова; згодом – передислокувався на Схід України. Бойовий побратим Олексія Чубашева відзначав блискучі лідерські якості військового: «У ньому було чудове поєднання суворості щодо своїх підлеглих і доброти. Він раціонально використовував ресурси: як людські, так і матеріальні. Він дійсно був кращим».

Загибель Олексія стала непоправною втратою не тільки для родини й друзів, його бракуватиме колегам і глядачам. Випускниця філософського факультету КНУ, військова медикиня й тренерка із тактичної медицини Марія Назарова закликала «запам’ятати його таким – веселим, професійним, готовим до будь-яких випробувань, сильним, сміливим, щасливим». Прощальним зізнанням поділився телеведучий Цимбалюк: «Олексію, знати тебе – гордість і честь. Твої відео на Військове телебачення України – привід для професійного захоплення й отримання глядацького задоволення. Твоя служба – те, завдяки чому ми живі. Твої дописи в соцмережах – твій заповіт для нас». Тож нехай пророчими для більшості українців стануть сподівання Олексія Чубашева: «Хочу вірити, що цьогорічний урок історії ми таки засвоїмо, на генетичному рівні». Попри розпач і біль кохана дружина «Рекрута» Юлія Чубашева звернулася до українського суспільства: «Тож давайте дамо собі час на сльози, а потім будемо радіти життю, пишатися тим, що ми українці, виховувати дітей у любові до своєї країни й ненависті до росії, розвиватися, сплачувати податки, контролювати «хто там у нас при владі» і не втомлюватися збиратися на Майдані Незалежності, коли хтось нас веде не туди, говорити українською солов’їною, любити людей і любити Бога. Давайте будемо свідомими. Давайте переможемо в цій війні. І це буде найкраща йому подяка. Це буде означати, що його місія продовжується. Його справа живе. Він живе».

На згадку про Олексія Чубашева організовано благодійний онлайнзабіг Runstrongnation, кошти від якого передаватимуться родині військового. Також триває збір підписів до Петиції щодо присвоєння Олексієві Чубашеву звання «Герой України» (посмертно).

Олексій Чубашев Олексій Чубашев

Олексій Чубашев Олексій Чубашев

Інформаційно-обчислювальний центр університету

© Всі права захищені 1995-2024