Франкофонія у КНУ. Підбиття підсумків

31.10.2017

Цієї осені Франкофонія завітала до Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

19 – 20 жовтня 2017 року в Інституті філології пройшла Перша Міжнародна франкофонна науково-практична конференція в Україні «Мови, науки та практика», проведена на базі кафедри романської філології та кафедри теорії і практики перекладу з романських мов імені М. Зерова Інституту філології КНУ.

На урочистому відкритті понад 200 учасників форуму з 11 країн світу привітали високоповажні гості: заступник Міністра освіти і науки України Юрій Рашкевич, проректор з науково-педагогічної роботи (міжнародні зв’язки) Петро Бех, завідувач кафедри романської філології ІФ Георгій Крючков, Посол з особливих доручень МЗС України Юрій Пивоваров,  Надзвичайний і Повноважний Посол Франції в Україні Ізабель Дюмон, Надзвичайний і Повноважний Посол Бельгії в Україні Люк Якобс, директор регіонального відділення країн Центральної та Східної Європи Міжуніверситетської Агенції Франкофонії (МАФ) Мохамед Кетата.

Слід наголосити, що конференція була організована і проведена за безпосередньої участі та підтримки Посольства Франції в Україні та Міжуніверситетської Агенції Франкофонії, повноправним членом якої є Шевченків університет. МАФ – це потужна всесвітня організація, що вже понад 50 років підтримує і сприяє співпраці у сфері вищої освіти та наукового пошуку, консолідації між вищими навчальними закладами, що використовують французьку мову у навчанні та дослідницькій діяльності.  Агенція об’єднує  845 вищих навчальних закладів із 111 країн, серед них 60 закладів із країн Центральної та Східної Європи, у тому числі 7 українських університетів.

Отже, протягом двох днів в ІФ точилися франкофонні дискусії: науковці та дослідники з Франції, Бельгії, Швейцарії, Канади, Марокко, Алжиру, Лівану, Румунії, Молдови та України обговорювали французькою мовою сучасні проблеми лінгвістики, дидактики, хімії, фізики, біології, економіки, техніки та іних галузей,  обмінювалися досвідом, домовлялися про спільні проекти. Всього на конференцію було представлено 123 доповіді від 208 учасників, серед яких 33 – з Франції, 9 – з Румунії, 7 – з Алжиру, 5 – з Бельгії, 65 – з Києва, 20 – з Дніпра, 10 – з Одеси.

На пленарних засіданнях виступили провідні зарубіжні та вітчизняні вчені, як-от, Анрі Буайе, професор університету імені Поля Валері, Монпельє 3, Франція, пані П’єрет Крузе-Дорат, Голова  відділу з питань розвитку та збагачення французької мови Міністерства культури Франції, Едгар Фонк, Голова Франкофонної асоціації Фландрії, Бельгія, Естель Дуде, професор університету Гренобль-Альпи, Франція, Генрі Оланьон, почесний професор університету АгроПарітех, Франція; Георгій Крючков, професор завідувач кафедри романської філології ІФ КНУ, Олександр Чередниченко, професор кафедри теорії і практики перекладу з романських мов імені М. Зерова ІФ КНУ Борис Дикарев, професор Придніпровської державної академії будівництва та архітектури (м. Дніпро).

Жваві дискусії відбувалися і по секціях, якими керували доктори наук та професори Київського університету імені Тараса Шевченка – Валентина Бурбело, Ірина Смущинська, Зоя Войтенко.

Цей франкофонний форум став можливим також завдяки злагодженій роботі франко-української команди, зокрема, аташе з питань французької мови Посольства Франції в Україні, Фабріса Пето, аташе з науки та вищої освіти Посольства Франції в Україні, Сильвена Ріголе, а також викладачів і технічного персоналу кафедри романської філології та кафедри теорії і практики перекладу з романських мов імені М. Зерова, а саме: доц. Тетяна Бурмістенко, Тетяна Гейко, Лариса Губернюк, Вікторія Калініна-Шамрай, Ірина Лепетюк, Марина Костюк, Ольга Лабенко, Антоніна Скрипник, Олена Соболевої, Дмитро Чистяк, Тетняна Угрин.

Окрему подяку хотілося б висловити студентам ІФ, самовідданість франкофонній справі яких значною мірою сприяла успішній організації  форуму.

Отже, ця Перша Міжнародна науково-практична конференція сприяє подальшій інтеграції французької мови на українських теренах та розпочала франкофонний діалог науковців в Україні, заклавши основи для майбутніх наукових форумів, що, сподіваємося, стануть щорічними.

Текст – доцента кафедри французької філології ІФ КНУ

Тетяни Гейко