Лауреат Міжнародної премії імені Івана Франка прочитав лекцію в Університеті

20.03.2019

Студенти й співробітники Київського національного університету імені Тараса Шевченка мали нагоду прослухати публічну лекцію Йоганнеса Ремі, лауреата Міжнародної премії імені Івана Франка в номінації «За вагомі досягнення у галузі соціально-гуманітарних наук».

Освітній захід було проведено 19 березня 2019 року в головному навчальному корпусі КНУ. Співорганізаторами події виступили представники адміністрації Університету й колектив Міжнародного фонду імені Івана Франка.

Публічна лекція відбулася за участі самого лауреата Йоганнеса Ремі, проректора Університету Володимира Бугрова й директора-розпорядника Фонду Ігоря Куруса. У вітальному слові до присутніх Володимир Бугров наголосив: «Маємо сьогодні надзвичайну честь і нагоду бути на черговому заході, організованому Міжнародним фондом Івана Франка. Ця недержавна благодійна інституція з 2015 року, окрім заходів із популяризації творчої спадщини Івана Франка, щороку проводить один із найбільш фундаментальних конкурсів і визначає лауреатів Міжнародної премії імені Івана Франка. Визначення переможців у номінаціях відбувається за тими ж високими фаховими критеріями, за якими вручається й Нобелівська премія. Тому Шевченків університет завжди має за честь приймати з інавгураційними промовами лауреатів Міжнародної премії Івана Франка».

Ігор Курус подякував адміністрації КНУ й особисто ректорові Леоніду Губерському за їхню належну увагу до культурно-освітніх заходів, що популяризують самого Каменяра та його багатогранну творчу спадщину.

Потому присутні заслухали насичену цікавими й маловідомими історичними фактами доповідь Йоганнеса Ремі, який виклав свої наукові міркування щодо взаємовідносин на теренах Російської імперії між українцями й росіянами в другій половині ХІХ століття. Дослідник презентував учасникам публічної зустрічі опубліковану за результатами наукових студій монографію «Брати чи вороги: український національний рух і Росія, у період 1840–1870 років» («Brothers or Enemies: The Ukrainian National Movement and Russia, from the 1840s to the 1870s»). Присутні зацікавлено ознайомилися з поглядами іноземного науковця, котрий позбавлений етнічного й національного суб’єктивізму в суперечливім питанні українсько-російських взаємин.

Усі охочі мали можливість поставити поважному гостеві запитання, подискутувати з ним щодо імперської політики тогочасної Росії, а зусилля найбільш активних слухачів були винагороджені інформаційним виданням Міжнародного фонду імені Івана Франка.

Переглянути повний відеозапис публічної лекції Йоганнеса Ремі можна за покликанням.

Довідково: Йоганнес Ремі – доцент східноєвропейської історії Гельсінського університету, є співробітником кафедри філософії, історії, культури та мистецтвознавства. Сферою наукових зацікавлень дослідника є всесвітня історія, історія Польщі, історія України ХІХ століття, історія Росії та СРСР. Ph. D. ступінь Йоганнесу Ремі було присуджено в 2000 році в царині всесвітньої історії. У 2018 році результати українознавчих розвідок науковця було відзначено Міжнародною премією імені Івана Франка в номінації «За вагомі досягнення у галузі соціально-гуманітарних наук».

Відео – Ельдар Якушин